Periodontoloji, dişleri ve dental implantları çevreleyen dokuları (diş eti, çene kemiği vb.) inceleyen, bu dokuları ilgilendiren hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen ve bu alanda bilimsel çalışmalar yürüten diş hekimliği branşıdır.

Periodontoloji Anabilim Dalında uygulanan tedaviler, cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak ayrılabilir.

Cerrahi olmayan tedaviler; 

  • Diş taşı temizliği,
  • Subgingival küretaj (derin diş taşı temizliği)
  • Sallanan dişlerin sabitlenmesi (splint uygulamaları)

 

Periodontal cerrahi tedaviler; 

  • Diş eti çekilmelerinin ve büyümelerinin cerrahi tedavisi
  • Diş eti hastalıklarına bağlı gelişen doku kayıplarını tedavi etmek için cerrahi uygulamalar (flep operasyonları)
  • Kemik greftleri ve membran uygulamaları
  • Yumuşak doku greftleri (serbest diş eti grefleri, bağ dokusu greftleri)
  • Diş eti estetiği için gingivektomi ve gingivoplasti uygulamaları
  • İmplant uygulamaları
  • İmplant çevresi hastalıklarının tedavisi (Peri-implantitis tedavileri)

Tedavinin süresi diş eti hastalığının tipine şiddetine ve uygulanan tedaviye göre değişmektedir. Bu konuda doktorunuz sizi en doğru şekilde bilgilendirecektir. Tedavi bitiminden sonra düzenli aralıklarla kontroller hastalığın tekrarlamaması ve erken teşhisi açısından önemlidir.

Tedavinin ilk aşaması dişler üzerinde birikmiş ve hastalığa yol açan eklentilerin ve diş taşlarının özel aletlerle uzaklaştırılmasıdır. Ardından diş eti tedavisinin en önemli yardımcısı olan iyi ağız bakım alışkanlıklarının iyileştirilmesi için diş fırçalama ve ara yüz temizliği eğitimi verilir. Basit dişeti iltihabında (gingivitis) bu tedavi tek başına yeterli olabilmektedir. Daha şiddetli enfeksiyonlarda, iltihaplı, büyümüş veya çekilmiş diş etlerini, diş-diş eti arasında kemik erimesinde bağlı oluşan ‘cep’ denilen boşlukları ve kemik erimelerini tedavi etmek için, lokal anestezi altında yapılan ve eğer gerekliyse kemik grefleri ve membranlar gibi yardımcı biyomateryallerin veya hastanın kendisinden alınan kan ve dokuların kullanıldığı periodontal cerrahi işlemler uygulanır. Bazı durumlarda ise büyümüş diş etleri lazer gibi cihazlar ile ağrısız, kanamasız ve dikişsiz olarak uzaklaştırılabilmektedir. Tüm bu uygulamalar sonrasında hastalar dişeti sağlıklarının desteklemesi için belirli aralıklarla kontrol edilir.

Diş eti hastalıkları, kalp ve akciğer hastalıkları, diyabet ve erken doğum/düşük doğum ağırlığı gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca bazı sistemik hastalıklar ve buna bağlı kullanılan ilaçlar da diş eti sağlığını etkiler.

Örneğin kontrol altında olmayan diyabet, dişeti hastalığının şiddetini artırmaktadır. Diğer taraftan dişeti hastalıkları da kan şekeri kontrolünü güçleştirmektedir. Periodontal hastalıklar kalp sağlığı açısından da önemlidir; ağız içi enfeksiyonu olan kişilerde kalp krizi görülme oranı, enfeksiyonu olmayan bireylere göre %25 daha fazladır. Ayrıca diş eti hastalıkları hamilelerde, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Diş yüzeylerinde biriken mikrobiyal dental plak adı verilen yumuşak bakteri tabakası diş fırçası ve diş ipi ile yeterli şekilde temizlenemediğinde hastalık yapan bakteri türleri çoğalırlar. Bu bakterilerin ürettikleri maddeler diş etlerinde iltihaplanmaya ve dişlerin etrafını çevreleyen çene kemiğinin erimesine neden olurlar. Mikrobiyal dental plak uzaklaştırılmadığında sertleşerek diş taşına dönüşür ve diş taşı pürüzlü bir yapıya sahip olduğundan daha çok plak birikmesine neden olarak diş eti hastalığının ilerlemesini hızlandırır. Öte yandan sigara kullanımı, diyabet gibi hastalıklar ve genetik faktörler diş eti hastalığının oluşma riskini artıran faktörlerdir.

Diş eti hastalıkları, diş eti iltihabı ile başlar (gingivitis) ve tedavi edilmediği takdirde çene kemiklerinin eridiği, dişlerin sallanarak kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara (periodontisis) kadar ilerleyebilir. Diş eti hastalıklarının ilk belirtisi diş eti kanaması olup diş etlerinde büyüme, kızarıklık, çekilme gözlenebilir. Buna bağlı olarak dişlerin boylarında uzama, ağız kokusu, dişlerde yer değiştirme, dişlerin aralarında açılma ve sonuç olarak diş kaybı meydana gelebilir. Diş eti hastalığının en önemli ve ilk fark edilen belirtilerinden olan diş eti kanaması görüldüğü zaman mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Sağlıklı diş etleri kendiliğinden ya da fırçalama/ diş ipi kullanımı sırasında kanamanın olmadığı, açık pembe renkli, sıkı kıvamlı, şiş olmayan, diş yüzeyinde bıçak sırtı gibi incelerek sonlanan bir görünüme sahiptir.

TEDAVİLER

Gingivektomi ve Gingivoplasti
BAU Dental Hospital

Gingivektomi ve Gingivoplasti

Büyümüş veya estetiği bozulmuş diş etlerinin lazer veya cerrahi yöntemler kullanılarak uzaklaştırılmasıdır.

Devamını oku
Flep Operasyonu
BAU Dental Hospital

Flep Operasyonu

iltihaplı, büyümüş veya çekilmiş diş etlerini, diş-diş eti arasında kemik erimesinde bağlı oluşan ‘cep’...

Devamını oku
Subgingival Küretaj
BAU Dental Hospital

Subgingival Küretaj

Daha ileri dişeti enfeksiyonlarda lokal anestezi altında dişetlerindeki iltihapların ve diş etinin altındaki hastalık...

Devamını oku
Diş Taşı Temizliği
BAU Dental Hospital

Diş Taşı Temizliği

Dişler üzerinde birikmiş ve hastalığa yol açan eklentilerin ve diş taşlarının ultrasonik aletler ve...

Devamını oku
WhatsApp
INTERNATIONAL PATIENT
Bize Ulaşın