CAD-CAM Uygulamaları

CAD/CAM, bilgisayar destekli tasarım-bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir. Yapılacak protez türüne karar verildikten sonra ağız içerisinde gerekli hazırlıkların tamamlanmasını takiben klasik ölçü işlemi yerine optik ağız içi kameralar yardımı ile dijital ölçüler alınır. Bu dijital ölçülerden elde edilen sanal modeller üzerinde protezin tasarımı tamamlanır ve tasarlanan protezin üretimi el değmeden kazıma cihazlarında veya 3D printer adı verilen cihazlarda gerçekleştirilir.
Bilgisayar destekli restorasyon tasarım ve üretim teknolojisi anlamına gelen CAD/CAM sistemleri, hastadan geleneksel yöntemlerle elde edilen ölçüleri ve laboratuvar aşamalarını ortadan kaldırarak; ağız içi tarayıcılar ile elde edilen dijital ölçüler üzerinde restorasyonların tek seansta kolayca üretilip uygulanabilmesini sağlamaktadır. Ağız açıklığı kısıtlılığı olan ve öğürme refleksinin fazla olduğu kişilerde rahatlıkla kullanılabilmesinin yanında, klasik yöntemler ile üretilen restorasyonlardan çok daha uyumlu ve başarılı bir tedavi seçeneği sunmaktadır. İmplant, protez, kaplama, lamina ve porselen dolgu tedavilerinde özellikle CAD/CAM sistemlerinden yararlanılmaktadır..

CAD CAM Uygulaması Nasıl Yapılır?
Tedavinin ilk aşamasında restore edilecek dişlerin ağızdaki hazırlıkları yapılır. Ardından hastadan ağız içi tarayıcı ile elde edilen görüntüler direkt olarak cihaza aktarılır ve dental yazılımlar kullanılarak hastaya en uygun protezlerin tasarımı tamamlanır.
Daha sonrasında ise özel kazıma cihazı ile restorasyon üretilip hasta ağzına yerleştirilir. Böylece birkaç dakika içinde dişe uygun restorasyon üretimi gerçekleştirilir ve hastalara güvenilir bir şekilde uygulanabilir.

CAD CAM Tedavisinin Avantajları Neler?
CAD/CAM ile üretimde; neredeyse hatasız, tekrarlanabilir ve aynı kalite standartlarındaki restorasyonlar kısa sürede ve güvenilir bir şekilde hazırlanabilir. Bu teknoloji kullanılarak yürütülen tedavilerde yüksek düzeyde estetik elde edilirken, hazırlanan restorasyonlar hem hastanın dişlerine daha uyumlu olur, hem de zamandan tasarruf sağlanır. Tasarım yapılırken her türlü detayın gözlemlenip kontrol edilebilmesi sebebi ile üretimin kalitesi de yüksek olmaktadır. Üretilen restorasyonların mükemmele yakın olmasını sağlayan bu teknolojiler ile hastaya hızlı çözümler sunulurken; hastanın tedavi sürecindeki konforu da arttırılmış olur.
CAD-CAM tedavisi ile hangi bölüm ilgilenir?
CAD-CAM uygulamaları ile tedavi olmak veya bilgi almak isteyen hastalarımız diş hekimliği fakültemizin protetik diş tedavi uzmanları ile görüşebilirler.

WhatsApp
INTERNATIONAL PATIENT
Bize Ulaşın